Ćilimom s juga na sever – od tradicije do ekonomskog razvoja

Izložba pod nazivom Ćilimom s juga na sever, spaja naizgled nespojivo – Sombor i Pirot, Australiju i Srbiju, tradicionalno i moderno, i gradi neki novi koridor ćilimova koji povezuje regione, narode i kulture, istakla je u utorak Violeta Jovanović, predsednica Etno mreže i moderatorka programa, na svečanom otvaranju izložbe staparskog i pirotskog ćilima u Gradskom muzeju u Somboru.

Dragana Đurđević-Jovanović, Nela Pejčić, Ljiljana Mišetić i Suzana Marković iz UG Lenka
Dragana Đurđević-Jovanović, Nela Pejčić, Ljiljana Mišetić i Suzana Marković iz UG Lenka
Postavka obuhvata najlepše antikvarne primerke pirotskih i staparskih ćilima, iz muzejske zbirke Grada Sombora i Opštine Pirot, kao i savremeno izrađene upotrebne komade sa tim motivima. Reč je o ručnim radovima vrednih članica Udruženja građana Lenka iz Odžaka, nastalih kao rezultat prve faze projekta, kojim se od prošle godine nastoji očuvati staparsko ćilimarstvo.

Ovom događaju, koji je zvanično otvorio gradonačelnik Sombora Saša Todorović, prisustvovali su Melinda Rio, prvi sekretar Ambasade Australije, Neven Marčić, konzul Republike Hrvatske u Srbiji, Milica Golubović, zamenica predsednika Opštine Pirot, predstavnici Etno mreže, muzeja, institucija, tkalje iz pirotske zadruge Damsko srce i žene iz Sombora, Stapara i Odžaka, koje su uspešno završile obuku tkanja i usavršile veštine klečane tehnike u okviru projekta – Očuvanje motiva i revitalizacija staparskog ćilima.

– Drago mi je što su se naši radovi našli na izložbi u Somboru i lepo je biti deo ove priče koja ima perspektivu. Klečanu tehniku aktivno radimo svakog dana već nekoliko meseci i ponosna sam što su naše rukotvorine naišle na pozitivno mišljenje iskusnijih tkalja – kaže Nela Pejčić, predsednica Udruženja Lenka koja očekuje da će žene iz Odžaka uskoro biti uključene u javne radove Grada Sombora.

Violeta Jovanović, predsednica Etno mreže
Violeta Jovanović, predsednica Etno mreže
Svojim angažovanjem da savladaju klečanu tehniku tkanja, neophodnu da bi se radili geometrijski i cvetni motivi koji čine osnovu pirotskog i staparskog ćilima, članice Udruženja građana Lenka iz Odžaka su umnogome doprinele da se ozbiljno pomeri svest o potrebi očuvanja staparskog ćilima, rekla je za Radio Odžake Violeta Jovanović.

– Mi smo u prvoj fazi projekta, koji je podržala Ambasada Australije i Grad Sombor, uspeli da obučimo u tehnici tkanja desetak žena iz Sombora, Stapara i Odžaka, da napravimo prvi uzorak savremenog proizvoda sa motivom staparske šare za svakodnevnu upotrebu, da to budu podmetači za čaše, stolice, prostirke, neka vrsta poslovnog poklona, i da na taj način ovim ženama damo konkretan zanat u ruke od koga će moći da imaju izvor prihoda u kontinuitetu – kaže predsednica Etno mreže i dodaje da je u ovakvoj vrsti posla potrebna istrajnost i rafinirana veština, kako bi proizvod bio kvalitetan i po najvišim tržišnim standardima.

U svom obraćanju na otvaranju izložbe u Somboru, Melinda Rio je istakla da je projekat revitalizacije staparskog ćilimarstva važan za očuvanje kulturnog nasleđa, ali i promociju rodne ravnopravnosti koja se na ovaj način najbolje postiže.

– Osnaživanje žena nije samo važno sa aspekta osnovnih ljudskih prava, nego je još važnije u smislu ekonomskog razvoja i njihovog učešća u ekonomskim tokovima. Ovaj projekat je najbolji način da se pokaže kako tradicija može da bude stavljena u službu ekonomskog razvoja i da pruži izvor zaposlenja za žene – rekla je prva sekretarka Ambasade Australije u Beogradu, koja svesrdno podržava učesnike projekta u njihovim naporima da gotovo zaboravljeni staparski ćilim ponovo oživi i dobije mesto nacionalnog brenda.

Katarina Dmitruk, predsednica UŽ Zlatne ruke Somborke
Katarina Dmitruk, predsednica UŽ Zlatne ruke Somborke
Nakon otvaranja izložbe ćilima u Somboru, koja će široj javnosti biti dostupna do 18. jula, gošće iz Pirota i Odžaka su u pratnji gostoprimljivih domaćina obišle zgradu Županije i svečanu salu. Potom su posetile Udruženje žena Zlatne ruke Somborke, gde su međusobno razmenile iskustva u izradi motiva sa pirotskog i staparskog ćilima, učvrstile saradnju i provele vreme u prijatnom druženju i domaćinskom posluženju.

– Meni je veoma drago da se osećam na neki način i deo ovog projekta i domaćinom, te da naše drage goste ugostim na najbolji način i da predstavim ono što Sombor ima i što može još da ima – kaže Katarina Dmitruk, predsednica somborskog udruženja koja je ovu priliku iskoristila da gostima prezentuje radionicu udruženja i tkane radove nastale nakon edukacije žena i posete Pirotu.

Ženama iz Sombora, Stapara i Odžaka značajno iskustvo u tkanju pirotskog ćilima prenela je Slavica Ćirić, direktorica Damskog srca iz Pirota, a prva koja se odvažila da svoja znanja i dragocen staparski resurs podeli sa drugima je vremešna Smiljka Stajšić iz Stapara koja je od svoje majke naučila tradicionalnu tehniku tkanja.

Partneri na projektu revitalizacije staparskog ćilima
Partneri na projektu revitalizacije staparskog ćilima
Da bi se izrada motiva održala i žene osnažile, u drugoj fazi projekta je potrebno preduzeti konkretne korake na jačanju kapaciteta za očuvanje i izradu motiva sa staparskog ćilima. U tom pravcu Etno mreža planira dodatne obuke žena, izradu novih proizvoda, trodnevnu tkačku radionicu krajem avgusta u Staparu, rad na animaciji dece i mladih, formiranje zadruge za očuvanje staparskog ćilimarstva i niz drugih dešavanja na regionalnom nivou.

Cilj narednih aktivnosti je da rukotvorine sa motivima staparskog ćilima uđu u redovan protokol predsednika Republike Srbije, Vlade Republike Srbije i pokrajinske administracije kao reprezentativan protokolarni poklon i ženama otvori tržište za stabilan izvor prihoda, kaže Violeta Jovanović iz Etno mreže i očekuje podršku republičkih institucija, ambasada i lokalnih samouprava.

Categories: