Četvrta tkačka kolonija u Staparu

U Staparu je održana Četvrta tkačka kolonija. Grad Sombor, Etno mreža i NALED su domaćini, a Pokrajinska vlada pokrovitelj ove manifestacije čiji je cilj očuvanje kulturnog nasleđa i oživljavanje autentičnih lokalnih brendova, pre svega staparskog ćilima kao autohtonog elementa vojvođanskog identiteta.

1– Očuvanje svih oblika kulturnog nasleđa istovremeno je izraz poštovanja prema prošlosti i dokaz odgovornosti prema budućnosti, zato naš zadatak i jeste da ono što smo od predaka dobili na čuvanje, sačuvano i obogaćeno predamo našim potomcima – izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, nakon obilaska Četvrte tkačke kolonije.

Tkačka kolonija ima za cilj da sačuva tradiciju i stavi je u službu zapošljavanja žena i lokalnog razvoja. Staparski ćilimi se prepoznaju po cvetnim motivima, vencima cveća i ruža koje su vešte staparske tkalje podigle na nivo narodne umetnosti.

– Zbog veštih ruku koje prave ćilime, ali i zbog značajnih ljudi ovog kraja, poput pisaca Miroslava Josića Višnjića i Boška Ivkova, vrednih ratara rekordera u poljoprivrednoj proizvodnji, Stapar svakako ima posebno mesto na vojvođanskoj i srpskoj ne samo geografskoj, nego i svakoj drugoj mapi, i zato podrška Pokrajinske vlade neće izostati – rekao je predsednik Mirović.

Zlatno doba staparskog ćilimarstva trajalo je do prve polovine 20. veka kada je Stapar važio za najpoznatiji centar ćilimarstva u Bačkoj.

6Kada je 2013. godine pokrenuta inicijativa za očuvanje ovog kulturnog dobra, jedna od Staparki, Smiljka Stajšić, bila je ključna da se ovo znanje sačuva i prenosi dalje.

Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Zorana Mihajlović, rekla je obilazeći Tkačku koloniju da su ovakvi projekti važni za unapređenje položaja žena u ruralnim područjima kao i za spajanje nacionalnog identiteta sa potrebama moderne Srbije.

– Važno je što smo danas ovde, jer na tkačkoj koloniji u Staparu u prilici smo da vidimo našu istoriju, naš identitet. Kad spojimo to sa modernom Srbijom, možemo da idemo napred – rekla je Mihajlovićeva.

Kroz inicijativu “Uposlimo 1.000 žena” koju je Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije pokrenulo u saradnji sa Etno mrežom i NALED-om, u proteklih nešto više od godinu dana zaposleno je 498 žena iz ruralnih područja na poslovima izrade tradicionalnih rukotvorina kao poslovnih i diplomatskih poklona.

– Žene iz ruralnih područja treba da znaju da imaju našu podršku i mnogo toga kao društvo i država možemo da uradimo zajedno da bi one živele bolje. Možda je ovaj projekat samo jedan od onih koje ćemo raditi i započinjati u narednom periodu – istakla je Mihajlović.

5Staparski ćilim je kao kulturno dobro 2016. uvršten na nacionalnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa, a lokalna zanatska udruženja uz podršku grada Sombora rade na očuvanju i oživljavanju ovog elementa kroz izradu prostirki sa motivom sa ćilima.

Zahvalivši se pokrajinskoj i republičkoj vladi, kao i ambasadama i međunarodnim institucijama na podršci u očuvanju staparskog ćilima i njegovog brendiranja, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović izjavila je da je ideja bila da se u lokalnoj zajednici napravi iskorak u cilju ekonomskog osnaživanja žena kroz izradu tradicionalnih rukotvorina.

– Za naš je izuzetno značajno što su i pokrajinski i republički organi prepoznali ovu našu želju i ideju i što staparski ćilim predstavlja sastavni deo protokolnih poklona mnogih državnika. Naša ideja je da se na staparski ćilim ugledaju i druge naše sredine, kako bi i same pronašle i revitalizovale sve ono što je kulturno nasleđe i blago grada Sombora, a neki od tih proizvoda i danas su izloženi ovde, poput somborskog sira, lemeškog kulena i bezdanskog damasta – kazala je Golubović.

Manifestaciji su prisustvovali i predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor, pokrajinska sekretarka za kulturu Dragana Milošević i predstavnici diplomatskog kora.

3Četvrta tkačka kolonija u Staparu okupila je najbolje tkalje – čuvarke tradicije iz Stapara, Sombora, Odžaka, Pirota, Sremskih Karlovaca, Kruševca, Loznice, Beograda, Leskovca, Šapca, Čačka, Sremske Mitrovice i Pančeva, i sve one tkaju motiv sa staparskog ćilima. Ove godine u projektu učestvuju i udruženja iz Hrvatske i Mađarske.

Članice odžačkog udruženja “Lenka” učesnice su Tkačke kolonije od prvog izdanja te manifestacije, a ove godine rade na razboju i angažovane su kao koordinatori.

Takođe, deca iz opštine Odžaci imala su više nego zapaženo učešće na likovnom konkursu namenjenom polaznicima predškolskih ustanova i učenicima škola u Staparu, Odžacima i Somboru, koji su slikali na temu motiva sa staparskog ćilima.

Svečanom otvaranju Tkačke kolonije prisustvovala je i predsednica opštine Odžaci Latinka Vasiljković sa svojim pomoćnikom Igorom Praćom. Vasiljković je istakla da proizvode koje izrađuju vredne članice “Lenke” opština koristi za protokolarne poklone.

4– Moram da naglasim da su od deset dodeljenih nagrada naša deca dobila ukupno sedam nagrada, što je veliki uspeh koji nije došao sam, već uz zalaganje njihovih vaspitača i učitelja, kao i vrednih žena iz našeg udruženja “Lenka”. Lokalna samouprava podržava njihov rad godinama unazad, a po prvi put ove godine je to udruženje ušlo u program javnih radova koje opština Odžaci sufinansira zajedno sa Nacionalnom službom za zapošljavanje. Tako da su dve žene iz “Lenke” uposlene na javnim radovima u trajanju od četiri meseca – rekla je Vasiljković.

Priznanja i simbolične nagrade dodeljeni su predškolcima i učenicima čiji radovi su ocenjeni kao najbolji, a kroz ovakve kreativne radionice deca se uče da čuvaju tradiciju.

Među nagrađenima je zajednički rad učenika šestog razreda OŠ “Miroslav Antić” u Odžacima, kao i radovi Milice Čučković iz Gimnazije i ekonomske škole “Jovan Jovanović Zmaj” u Odžacima, Dunje Danilov i Lane Dojčinović iz OŠ “Branko Radičević” u Odžacima, Ilije Kostića iz OŠ “Bora Stanković” u Karavukovu, Srne Starčević iz vrtića “Poletarac” u Odžacima, Đurđice Rovčanin iz vrtića “Cvrčak” u Srpskom Miletiću i Ane Gostović iz vrtića “Duga” u Bačkom Brestovcu.

Categories: