Potrebno ohrabriti žene da prijave nasilje i zatraže pomoć

Žene koje su žrtve nasilja je potrebno osnažiti i ohrabriti da prijave nasilje na vreme, kako ne bi ostale u začaranom krugu i postale brojka u poražavajućoj statistici. Borba protiv nasilja nad ženama počinje edukacijom i prevencijom, istaknuto je na tribini koju je povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama organizovala Unija žena SNS OO Odžaci u saradnji sa Udruženjem “Pendragon” iz Bačkog Brestovca.

tribina-zene-zrtve-nasiljaU Srbiji je u protekloj deceniji stradalo više od 320 žena u porodičnom nasilju. Samo ove godine u Srbiji je ubijeno 28 žena, a više od 400 dece je ostalo bez jednog ili oba roditelja.

Na upozoravajuću statistiku ukazala je predsednica opštine Odžaci Latinka Vasiljković koja je u uvodnom izlaganju istakla da je život bez nasilja jedno od osnovnih ljudskih prava, a da je borba protiv nasilja nad ženama moralna obaveza svih u društvu.

– Svaka druga žena u Srbiji preživi neki vid nasilja, bilo da se radi o fizičkom, seksualnom, ekonomskom, psihološkom nasilju i to nasilje često ostaje nevidljivo, sve dok se, nažalost, ne desi neki tragičan ishod. Smatram da je nedopustivo da u današnjem vremenu imamo ovakvu statistiku, nemamo pravo da ne reagujemo na nasilje i da pristanemo na to da nasilje ostane iza zatvorenih vrata. Nasilje nad ženama je naš zajednički problem i ono na čemu radimo je da razvijamo koordinaciju između ključnih službi na nacionalnom i lokalnom nivou, najpre u cilju prevencije, ali i za potrebe postupanja kada do nasilja dođe – rekla je Latinka Vasiljković, predsednica opštine Odžaci.

Ukazala je na potrebu da se društvo stalno edukuje da je bilo kakav vid nasilja nad ženama nedopustiv i da se podstiče nulta tolerancija na bilo kakav oblik nasilja.

Procenjuje se da više od polovine slučajeva nasilja u porodici nije bilo prijavljeno, što govori o neophodnosti da sve institucije društva pojačaju aktivnosti na suzbijanju nasilja, podršci žrtvama i ohrabrivanju žrtava da nasilje i nasilnike prijave.

Predsednica Unije žena SNS OO Odžaci, Gordana Lukić, iznela je podatak da je od početka ove godine u opštini Odžaci prijavljeno 70 slučajeva nasilja. U najvećem broju slučajeva žrtve su žene koje trpe nasilje u partnerskom odnosu.

– Nasilje nad ženama u okviru porodice i partnerskih odnosa, nije ni privatni ni porodični problem, već ozbiljan društveni problem, koji može imati negativne posledice i na društvenu zajednicu i na prava pojedinca. Ne treba čekati da se prijavi nasilje, to jeste korak koji je težak, ali korak koji je potreban da bi se žene oslobodile od nasilja – kazala je Gordana Lukić.

Na tribini je predavanje održao Saša Knežević iz udruženja “Pedragon”, koji je kao policijski inspektor službeno angažovan na slučajevima nasilja u porodici. On je istakao da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji se primenjuje više od dve godine omogućio nadležnim službama da na osnovu procene rizika preventivno deluju i onda kada još uvek nije došlo do samog čina nasilja.

Knežević je naveo da nasilje nad ženama može biti fizičko, psihološko, ekonomsko i seksualno i naglasio da je potrebno osnažiti žrtve da ne strahuju od osude sredine i prijave nasilnika, kao i ohrabriti ih da imaju poverenje u institucije.

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji je utvrdio jasne instrumente za borbu protiv ovog oblika nasilja i bolju koordinaciju državnih organa, kao i njihovu obučenost da prepoznaju nasilje prema ženama je doneo pomake. Unapređenjem zakonodavnog okvira žrtve nasilja u porodici su ohrabrene da zatraže pomoć, ali je važna potpuna i dosledna primena zakona i u narednom periodu.

Categories: