Borba protiv grejanja na tuđ račun

Skupština stanara Bloka 20 u Odžacima
Stanari Bloka 20 u Odžacima koji su već 14 dana bez grejanja, sve nade su polagali da će ovaj svoj problem rešiti uz pomoć Republičkih robnih rezervi od kojih su očekivali pozajmicu od 25 tona mazuta, što bi im omogućilo da prevaziđu krizu u kojoj su se našli ovih hladnih zimskih dana. Iako je lokalna samouprava garantovala plaćanje, stigao je odgovor da ovog energenta nema, jer je mazut morao biti prosleđen u druge sredine koje imaju znatno teže probleme.

Ta činjenica je unela dodatnu nervozu kod onih vlasnika stanova koji su do sad redovno izmirivali troškove za grejanje. Oni se sada smatraju oštećenim, jer pored već plaćenog grejanja imaju i dodatne namete pošto su se proteklih dana grejali na struju koju će morati platiti.

– Ja sam redovno plaćao svoje obaveze, a sada moram da se smrzavam, jer komunalci nisu sposobni da rade ovaj posao. Postojao je dogovor da se bez pardona isključuju oni koji ne plaćaju grejanje svakog meseca. Potpisali smo i ugovor da nam se može ući u stan, kako bi se mogla sprovesti ova mera, ali se to nije radilo. Ima i dosta onih koji kradu energiju, i sve je to prolazilo bez posledica. Treba da se javno obelodani spisak onih koji neće da plaćaju, već se greju našim parama. To ne sme više da se toleriše – rekao je Milan Ličina, na skupštini stanara koja je protekla u naelektrisanoj atmosferi.

Božičić: Drugačije urediti oblast grejanja

U lokalnoj samoupravi su pokušali da pomognu u rešavanju ovog problema. Garantovali su da će Robnim rezervama biti plaćena pozajmica mazuta, ali to nije bilo dovoljno da se on i dobije. Sada se traže avansne uplate.

– Ovaj slučaj nas je opomenuo da moramo drugačije urediti ovu oblast. To nam omogućuje i novi Zakon o komunalnim delatnostima. Moraćemo precizno utvrditi prava i obaveze korisnika usluga i ko će vršiti nadzor nad onim ko vrši komunalne usluge. Možda je rešenje da ovaj posao radi i neki drugi privredni subjekt – kaže Zoran Božičić, član Opštinskog štaba za vanredne situacije.

Na tapetu se našlo JKP „Usluga“ koje vodi evidenciju o plaćanju grejanja i čiji ložači obavljaju ovaj posao. Sve ostalo je u nadležnosti stanara koji imaju svoj zasebni tekući račun na koji se vrše uplate.

– Sve primedbe koje se iznose na naš račun jednostavno ne stoje, jer je sve u nadležnosti vlasnika stanova. Nismo mi krivi što pojedinci neće da plate grejanje. Pokušavali smo takve da isključimo iz sistema grejanja, ali smo bili uveravani od predstavnika stanara da će oni platiti svoj dug, što se nije dogodilo – kaže Petar Svilar, direktor odžačkih komunalaca.

Obelodanjen je na skupštini i spisak od 42 dužnika čiji se dugovi za grejanje kreću od 6.000 do 223.000 dinara. Trenutni dug nesavesnih vlasnika stanova iznosi 1.870.000 dinara. Sa tim parama, po sadašnjim cenama mazuta, moglo se kupiti 25 tona i do svega ovog onda ne bi ni došlo. Za januar u februar su zaduženja iznosila 2.500.000 dinara, a uplaćeno je samo 1.100.000 dinara.

Na ovom skupu je predloženo da se umesto dosadašnjih 12 mesečnih rata ubuduće uplata skrati za duplo kraći period. Na taj način bi se povećale mesečne rate za grejanje koje bi iznosile oko 12.000 dinara, ali bi to bio preveliki namet za veći broj socijalno ugroženih stanara, pa se od ovog predloga za sada odustalo.

Dodatnu nevolju stanarima čini i to što je cena mazuta stalno u porastu. Za tekuću grejnu sezonu počelo se sa kupovinom po ceni od 63 dinara, mazut je potom skočio na 68 dinara, da bi se poslednje količine nabavljale po 74 dinara po kilogramu.

– To su bila velika povećanja, tako da mesečne uplate nisu bile dovoljne za kupovinu potrebne količine. Zbog toga se stvorila dodatna minusna razlika, pa se nije moglo obezbediti dovoljno mazuta. Ako se tome doda da je i sistem grejanja dosta neracionalan, jer se oko 40 odsto stanova greje u vlastitoj režiji, onda nije čudo što je grejanje u ovom bloku vrlo skupo u odnosu na neke druge sredine – kaže direktor JKP “Usluga”.

Categories: