Azijska voćna mušica značajna štetočina voća i vinove loze

Poljoprivredna stručna služba Sombor (PSS Sombor) je saopštila da je monitoringom tokom 2016. godine registrovano povećanje brojnosti voćne mušice u zasadima maline, trešnje, breskve i vinove loze. Iz te službe upozoravaju da voćna mušica može da prouzrokuje ozbiljne probleme u narednim godinama u proizvodnji koštičavog i bobičastog voća, kao i vinove loze.

1Na području delovanja PSS Sombor, u zasadima malina na punktovima Karavukovo i Kolut, registrovano je prisustvo imaga azijske voćne mušice. Postoji veoma veliki broj vrsta voćnih mušica, ali azijska voćna mušica je veoma značajna štetočina u proizvodnji bobičastog i koštičavog voća kao i vinove loze jer napadnuti plodovi propadaju i podložni su truljenju, ističe se u saopštenju somborske poljoprivredne službe.

Kako se navodi, azijskoj voćnoj mušici domaćini mogu biti veliki broj voćnih vrsta (jagoda, malina, kupina, trešnja, višnja, breskva, vinova loza).

U cilju kontrole populacije ove štetočine proizvođačima navedenih voćnih vrsta i vinove loze preporučuje se postavljanje velikog broja lovnih klopki radi izlovljavanja odraslih jedinki.

U napravljene klopke, plastične flaše zapremine 1,5 l sa napravljena tri otvora sa jedne strane i prorez za širenje mirisa sa druge strane, sipa se 1,5 dl crnog vina, 1,5 dl jabukovog sirćeta i par kapi deterdženta za sudove.

Klopke treba postaviti po obodima i unutar parcela, na visinu plodova.

Proizvođačima se preporučuju i sledeće mere: skraćivanje intervala branja plodova radi što bržeg uklanjanja plodova sa parcele, obavezno uklanjanje i spaljivanje zaraženih i trulih plodova, održavanje ivica parcela i uklanjanje zaraženih divljih vrsta (divlja kupina, zova, džanarika) i kontrola ambalaže i druge opreme za berbu zbog mogućnosti širenja na veće udaljenosti transportom.

Navedene mere kontrole populacije voćne mušice treba sprovoditi na području celog regiona. Parcijalno sprovođenje na pojedinačnim parcelama daje slabe rezultate, jer ostavlja mogućnost za dalje umnožavanje insekata, kažu u PSS Sombor.

Categories: