Akcija Unije žena SNS: Da ne bude kasno, prijavi nasilnika!

Unija žena SNS OO Odžaci sinhronizovanim akcijama u svim mestima opštine Odžaci obeležila je 25. novembar – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, izložbom fotografija, deljenjem edukativnih flajera i belih trakica simbola.

naslovna-1Na platou ispred Sportsko poslovnog centra Odžaci aktivistkinje Unije žena SNS postavile su izložbu fotografija koje podržavaju slogan kampanje “Da ne bude kasno, prijavi nasilnika!”. Izložbu je posetio koordinator Izvršnog odbora SNS za Zapadnobački okrug Dragan Popović.

Svi zainteresovani koji žele da pogledaju izložene fotografije mogu to učiniti u narednih nekoliko dana u holu SPC-a.

Definicija nasilja nad ženama prema dokumentima Ujedinjenih nacija glasi: Nasilje nad ženama je ispoljavanje istorijski nejednakih odnosa društvene moći između muškaraca i žena koji su doveli do diskriminacije i dominacije nad ženama od strane muškaraca i do sprečavanja potpunog napretka žena.

Nasilje nad ženama je svaki čin protiv ženine volje, a koji je ugrožava psihički, fizički, ekonomski ili seksualno.

Žrtva nasilja može biti svaka žena, bez obzira na godine, status obrazovanje, nacionalnost. Prema brojnim istraživanjima, najrasprostranjeniji vid nasilja nad ženama jeste psihičko nasilje, potom fizičko, dok je seksualno nasilje u porodici najmanje zastupljeno.

Najčešći razlozi zbog kojih žena ostaje sa nasilnikom su, zato što je niko ne podržava, zato što joj niko ne veruje, zato što drugi traže krivca u njoj, zato što zakonske procedure traju predugo, zato što ima strah od nasilnika, a slabu sistemsku zaštitu, zato što nema dovoljno prihoda ili nema gde da ode, zato što se plaši da će joj oduzeti decu, zato što se stidi onoga što će ljudi misliti, zato što je emotivno zavisna od nasilnika, zato što veruje da će biti bolje.

Femicid je najteži oblik nasilja nad ženama, a definiše se kao rodno zasnovano ubistvo, počinjeno nad ženama, devojkama i devojčicama od strane osoba muškog pola.

Dosadašnja istraživanja pokazuju da je najveći broj žrtava lišen života vatrenim i hladnim oružjem, a potom premlaćivanjem i davljenjem.

Ukupan broj ubijenih žena u našoj zemlji u periodu od 2010. do 2015. godine je 192. U 69% slučajeva žrtve su se obraćale za pomoć nadležnim institucijama – nasilje je prijavljeno, u 3,64% slučajeva nasilje nije prijavljeno, a u 60,41% slučajeva se ne zna da li su nadležne institucije bile obaveštene. U 90% slučajeva preovladava fizičko nasilje sa psihičkim.

Žrtve nasilja su uglavnom žene, a samim tim su uključena i deca. Nasilje se dešava u potpunim biološkim porodicama i u jednoroditeljskoj proširenoj porodici.

Nasilje se može prijaviti, policiji, centru za socijalni rad, zdravstvenim ustanovama, javnom tužilaštvu, sudu, sudiji za prekršaje, nevladinim organizacijama koje se bave pravima žena i sprečavanjem nasilja nad ženama.

naslovna-3Prvog oktobra 2014. godine potpisan je Sporazum o saradnji u sprovođenju zaštite žrtava nasilja u porodici i žena u partnerskim odnosima na području opštine Odžaci između Centra za socijalni rad Odžaci i sledećih ustanova i institucija: Opštine Odžaci, Doma zdravlja Odžaci, Policijske stanice Odžaci, Aktiva direktora osnovnih, srednjih škola i predškolske ustanove, Osnovnog suda Sombor, Osnovnog javnog tužilaštva, Prekršajnog suda Sombor -odeljenja u Odžacima, Sigurne kuće Sombor i Udruženja građana “Nika” iz Odžaka kao predstavnika nevladinog sektora.

U 2015. godini u odžačkoj opštini su registrovana 36 slučaja nasilja nad ženama, a u 2016. do 17. novembra 23 slučaja.

– Za rešavanje problema nasilja nad ženama neophodno je, pored nadležnih institucija, animirati celokupno društvo, svakog muškarca i svaku ženu, da imaju nultu toleranciju prema svakom vidu nasilja nad ženama – poručuju iz Unije žena SNS OO Odžaci.

Categories: